همکاری دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل (UNODC) با ایران در زمینه ارتقای درمان‌های مبتنی بر شواهد اختلالات مصرف مواد در سطح منطقه

همکاری دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل (UNODC) با ایران در زمینه ارتقای درمان‌های مبتنی بر شواهد اختلالات مصرف مواد در سطح منطقه

ماموریت مرکز ملی مطالعات اعتیاد، به عنوان قطب منطقه‌ای، اطمینان از انجام و توسعه فعالیت‌های پژوهشی در همکاری با مراکز تحقیقاتی مرتبط می‌باشد.

در ۱۴ اکتبر سال جاری، دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل (UNODC) تفاهم­ نامه‌­ای با ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران برای ایجاد و بسط درمان­‌های اختلالات مصرف مواد در سطح منطقه منعقد نمود.

بر اساس این تفاهم­نامه، مرکز ملی مطالعات اعتیاد از ایران (INCAS)، به عنوان قطب منطقه‌ای برای ظرفیت­ سازی و پژوهش در زمینه درمان اختلالات مصرف مواد، و ارتقای سلامت عمومی انتخاب گردید.

ماموریت مرکز ملی مطالعات اعتیاد، به عنوان قطب منطقه­ای، اطمینان از انجام و توسعه فعالیت­های پژوهشی در همکاری با مراکز تحقیقاتی مرتبط می­باشد.

در مراسم انتخاب مرکز ملی مطالعات اعتیاد (INCAS)، سردار مومنی، دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر، چالش‌های موجود در زمینه مواد غیرقانونی بیان نموده و از جامعه بین‌المللی برای مبارزه یکپارچه با مواد دعوت نمود.

آقای لماهیو، مسئول سیاست­گذاری و روابط عمومی UNODC نیز از ایران به عنوان همکار استراتژیک در منطقه یاد نمود و از فعالیت‌های ایران در زمینه کاهش تقاضا و درمان و مراقبت از بیماران دچار HIV تقدیر نمود.

ایشان همچنین از ایده ایجاد قطب منطقه‌ای برای ظرفیت‌سازی و پژوهش برای ارتقای درمان‌های مبتنی بر شواهد اختلالات مصرف مواد، استقبال نمود.

دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل (UNODC) همواره از برنامه­‌های مقابله با مواد و کاهش تقاضای ایران حمایت نموده است.

در زمینه منطقه­‌ای نیز UNODC از همکاری­‌های بین‌المللی برای مبارزه با مواد حمایت نموده، که از این جمله می­توان به برنامه مثلثی میان ایران، افغانستان و پاکستان که دفتر اصلی آن در تهران واقع شده، نام برد.

 

لینک اصلی خبر

کلمات کلیدی