• |
  • |
  • mail
  • |
  • map
اخبار پایگاه
نشست متخصصین حوزه درمان سرپایی اعتیاد در مرکز ملی مطالعات اعتیاد
در تاریخ ۱۲ بهمن ماه 96، در مرکز ملی مطالعات اعتیاد نشستی با جمعی از متخصصین حوزه درمان سرپایی اعتیاد به منظور بررسی و بازخورد دقیق سند «استانداردهای بین المللی درمان برای اختلالات مصرف مواد» صورت پذیرفت. پیش نویس این سند، توسط دفتر مواد و جرائم سازمان ملل متحد (UNODC) با همکاری سازمان جهانی بهداشت (WHO) منتشر شده و مرکز ملی مطالعات اعتیاد به همراه سایر مراکز همکار با سازمان جهانی بهداشت در جهان، مسئولیت بررسی و بازخورد این سند را به عهده دارند تا بعد از اعمال نظرات، مورد بازبینی قرار گرفته، نهایی و منتشر شود.
 

AWT IMAGE

بازدید معاون دبیر کل کمیته ملی مبارزه با مواد مخدر به همراه هیئتی از مقامات چین از مرکز ملی مطالعات اعتیاد

آقای مین تیان شین، معاون دبیرکل کمیته ملی مبارزه با مواد مخدر باهمراهی هیئتی از مقامات چین با حضور دکتر پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، روز دوشنبه 2 بهمن ماه 96 مهمان مرکز ملی مطالعات اعتیاد بودند.
در این دیدار دکتر بهرنگ شادلو مدیر قطب آموزش منطقه ای مرکز، ضمن معرفی مرکز به عنوان همکار سازمان جهانی بهداشت در امر اعتیاد و سلامت روان، فعالیت های آموزشی، پژوهشی و درمانی مرکز را به مهمانان عالی رتبه چینی معرفی کردند.
در ادامه مهمانان از قسمت های مختلف بازدید کرده و با فعالیت های جاری مرکز آشنا شدند.
عملکرد پژوهشی و تنوع خدمات درمانی ارایه شده در مرکز، از جمله نکات قابل توجه برای بازدیدکنندگان بود.
در پایان این دیدار هر دو طرف برای همکاری در پیشبرد اهداف مشترک و امضای تفاهم نامه تاکید ورزیده و مرکز ملی مطالعات اعتیاد به عنوان بازوی پژوهشی و آموزشی برای همکاری های آتی در نظر گرفته شد.

AWT IMAGE
بازدید سرتیپ احمد خلیفه الکواری، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر قطر از مرکز ملی مطالعات اعتیاد

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر قطر و هیئت همراه روز شنبه 9 دی 96 از مرکز ملی مطالعات اعتیاد بازدید کردند.
دکتر پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این بازدید حضور داشت.
ابتدا در جلسه‌ای مرکز ملی مطالعات اعتیاد، به‌عنوان قطب آموزشی منطقه در زمینه مواد مخدر معرفی شد سپس میهمانان از همه بخش‌های این مرکز دیدن کردند.
دکتر آذرخش مکری، معاون آموزشی مرکز ضمن همراهی با بازدیدکنندگان در مورد فعالیت‌های قسمت‌ها مختلف مرکز توضیحاتی ارائه کرد.
در پایان این دیدار هر دو طرف به‌عنوان دو کشور همسایه برای همکاری در پیشبرد اهداف مشترک مبنی بر پیشگیری از قاچاق و مصرف مواد مخدر در منطقه خاورمیانه توافق کردند.

AWT IMAGE
چهلمین سالگرد تاسیس انستیتو روانپزشکی تهران

بیست و هشتم دی ماه جشن بزرگداشت چهلمین سالگرد تاسیس انستیتو روانپزشکی تهران در سالن همایش های باشگاه شماره یک شرکت نفت ایران برگزار می گردد.

آدرس محل برگزاری : تهران، خیابان شریعتی، پشت پارک شریعتی، خیابان آذرشهر، کوچه لاهیجانی، تقاطع خیابان قهرمان، سالن همایشهای باشگاه شماره یک شرکت نفت ایران 

تلفن دبیرخانه مراسم:  6-63471505


AWT IMAGE
بازدید رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام
 و سرپرست دادسرای انقلاب اسلامی تهران از مرکز ملی مطالعات اعتیاد


در تاریخ 96/08/01 دکتر علی هاشمی، رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام، قاضی خزائی قاضی دادسرای انقلاب اسلامی تهران، و قاضی براعه قاضی مواد مخدر از دادسرای انقلاب اسلامی تهران از مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران بازدید کردند و با امکانات، زیرساخت ها و برنامه های مرکز در گذشته، حال و آینده آشنا شدند. در این بازدید، دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت نیز حضور داشتند.
در ابتدا دکتر آفرین رحیمی موقر رئیس مرکز در رابطه با مرکز ملی مطالعات اعتیاد، پژوهش های انجام شده در این مرکز در گذشته و برنامه های جاری و آتی پژوهشی، آموزشی و اجرایی این مرکز و وضعیت اعتیاد در کشور برای مهمانان توضیحاتی ارائه دادند.
سپس مهمانان از قسمت های مختلف مرکز شامل دپارتمان بالینی آن از جمله کلینیک تنتور اپیوم، کلینیک متادون، کلینیک بوپرنورفین، کلینیک الکل، خدمات سلامت جنسی، خدمات روانپزشکی، روانشناسی و مددکاری درمانگاه آشنا شدند که در این خصوص، دکتر آذرخش مکری هیات علمی و معاون آموزشی مرکز در رابطه با خدمات درمانی ارائه شده در مرکز و همچنین دوره های آموزشی ارائه شده توسط مرکز برای روانشناسان و پزشکان شاغل در حوزه اعتیاد را برای بازدید کنندگان تشریح نمودند که با بازدید شرکت کنندگان از یکی از این دوره های در حال اجرا همراه بود.
دکتر بهرنگ شادلو هیات علمی و رئیس قطب آموزش منطقه ای مرکز در رابطه با همکارهای بین المللی مرکز ملی مطالعات اعتیاد توضیحاتی برای بازدید کنندگان ارائه نمودند. بازدیدکنندگان از آزمایشگاه عصبی شناختی مرکز و کارگاه آموزشی در حال برگزاری در این آزمایشگاه در خصوصTDCS  بازدید کرده و دکتر حامد اختیاری مدیر این آزمایشگاه در رابطه با پروژه های پژوهشی اجرا شده و در دست اجرای این آزمایشگاه توضیحاتی ارائه دادند. مهمانان پس از آن از بخشهای اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی، آزمایشگاه های سم شناسی، ژنتیک، رفتاری و مطالعات حیوانی مرکز بازدید نمودند.

دکتر علی هاشمی، دکتر احمد حاجبی، قاضی خزائی و قاضی براعه در نهایت با شرکت در جلسه مشترکی با اعضای مرکز، امکانات و زیرساخت های مرکز را برای اجرای آزمایشی طرح دادگاه درمان مدار که قرار است با همکاری مرکز ملی مطالعات اعتیاد و دادسرای انقلاب اسلامی تهران اجرا شود و مشکلات پیش روی این طرح را بررسی کردند. در این رابطه دکتر آفرین رحیمی موقر، دکتر احمد حاجبی، دکتر آذرخش مکری، دکتر بهرنگ شادلو، دکتر علیرضا نوروزی و دکتر امین افشار توضیحات مبسوطی ارائه کردند. دکتر علی هاشمی با ارائه خلاصه ای از نقاط قوت و ضعف سیاستهای دهه های گذشته در زمینه اعتیاد، ضمن موفق دانستن طرح دادگاه درمان مدار در کشورهای دیگر جهان، نظیر استرالیا، اجرای آزمایشی این طرح را با توجه به قوانین فعلی کشور ممکن دانست و بر لزوم بومی سازی آن تاکید نمودند. قاضی خزائی سرپرست دادسرای انقلاب اسلامی تهران، ضمن ارائه تحلیل خود از مادتین 15 و 16 قانون مبارزه با مواد مخدر، از طرح دادگاه درمان مدار و مرکز ملی مطالعات اعتیاد جهت اجرای این طرح، استقبال کرده، بر اجرای آن در چارچوب قوانین فعلی مبارزه با مواد مخدر کشور تاکید نمودند و برای همکاری دادسرای انقلاب اسلامی تهران با این طرح اعلام آمادگی نمودند. قاضی براعه، قاضی مواد مخدر دادسرای انقلاب اسلامی تهران نیز ضمن ابراز علاقه جهت همکاری با طرح دادگاه درمان مدار راهکارهایی جهت پیشبرد طرح و همکاری دادسرای انقلاب با این طرح مطرح نمودند.

AWT IMAGE