• |
  • |
  • mail
  • |
  • map
آزمایشگاه عصبی - شناختی

رئیس آزمایشگاه


AWT IMAGEa


مدیر آزمایشگاه


AWT IMAGE


مدیر پروژه tDCS


AWT IMAGE


مدیر ارزیابی شناختی


AWT IMAGE


مدیر پروژه rTMS


AWT IMAGE

fbyavari@gmail.comAWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


AWT IMAGE


 معرفی


این آزمایشگاه یک ریزسیستم پژوهشی فعال در مرکز ملی مطالعات اعتیاد است که از سال 1384 اهداف مشخصی را در حوزه‌های شناخت و درمان اختلالات اعتیادی با بهره‌گیری از فن‌آوری‌های شناختی دنبال می‌نماید.


پایه های فکری و نظری


مغز انسان شبکه پیچیده‌ای از مدارهای عصبی است که وظایف مختلفی را برعهده دارد. اولین سطح این وظایف شامل درک پیام های حسی مختلف از جمله اطلاعات بینایی، لامسه، شنوایی و... و تولید حرکات عضلانی ارادی و غیر ارادی می‌باشد. اما مابین این اجزا ورودی و خروجی تعداد بیشماری پردازش مغزی صورت می پذیرد که به این مجموعه پردازش های مغزی " شناخت " ( cognition ) اطلاق می‌گردد.

تحلیل داده های ورودی، قضاوت، تصمیم‌گیری، حافظه، تمرکز، عملکردهای اجرایی، محاسبات، عاطفه، انگیزه و... مجموعاً سازو کارهای شناختی مغز انسان را تشکیل می‌دهند. اکنون با پیشرفت روش های مطالعه در علوم اعصاب شناختی، محل پردازش بسیاری از این عملکردهای شناختی در مدارها و نواحی مغزی و پایه های زیست عصب شناختی آنها شناخته شده است.

اهمیت کاربرد این شاخه از علم در بیماری های دمانس یا زوال عقلی، اسکلروز متعدد، سکته های مغزی، صدمات تروماتیک مغزی و بیماری های روانپزشکی نظیر افسردگی، شیزوفرنی و وسواس در چند سال اخیر گسترش یافته است.


تاریخچه


گروهی از پژوهشگران دانشجو و فارغ التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی تهران در همکاری با پژوهشکده علوم شناختی ایران و با نظارت جمعی از اساتید روانپزشک و روان شناس از سال 1380 اقدام به طراحی، تولید و کارآزمایی پاره ای از ابزار‌های سنجش عملکردهای مغزی بر اساس رویکردهای عصب روانشناختی نمودند. سپس با اجرای موفقیت آمیز چندین طرح، همکاری خود را با مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران در زیر مجموعه دپارتمان بالینی مرکز آغاز نمود. در ادامه این فعالیت‌ها با تصویب شورای مدیران مرکز و با حمایت مالی گروه صنعتی رز از اسفند1384 آزمایشگاه با عنوان سایکو لب به ساختار اجرایی-بالینی مرکز اضافه گردید و از سال 1387 با اضافه شدن بخش‌های جدید با عنوان آزمایشگاه عصبی شناختی به فعالیت خود ادامه داد.


  اهداف:


  1- شناسایی و تحلیل زیر ساخت‌های شناختی و عصبی زمینه‌ساز ابتلا به اعتیاد، بررسی کمی و کیفی این زیرساخت‌ها و ارئه راهکارهای علمی در جهت اصلاح آن‌ها.

  2- شناسایی و سنجش انواع آسیب‌های شناختی و عصبی ایجاد شده در اثر سوء مصرف گونه های مختلف مواد یا اختلالات اعتیادی دیگر نظیر بیش‌خوری یا اعتیاد به رفتار‌های جنسی، بررسی نحوه اصلاح این اختلالات از طریق روش های مختلف درمانی و ارائه راهکارهای نوین در جهت برخورد زیست- عصب شناختی با این ضایعات در جهت بهبود نتایج درمانی.

  3- تربیت پژوهشگران متخصص جهت طراحی، مدیریت و اجرای پروژه های پژوهشی با رویکردهای شناختی و عصب شناختی پایه‌ای و کاربردی در اختلالات اعتیادی.

  4- بهره‌گیری از فن‌آوری های نوین از قبیل تصویربرداری مغزی عملکردی و ساختاری، مداخلات الکتریکی و ارزیابی و بازتوانی شناختی.

  5- ارائه دست آوردها و نتایج پژوهش های انجام شده در مجامع علمی داخلی و خارجی در جهت گسترش دانش های پایه ای و کاربردی در کشور و معرفی نتایج کاربردی مطالعات انجام شده برای مخاطب عام در قالب کتاب‌ها، برشور‌ها و منابع آموزشی دیگر.

  

AWT IMAGE

AWT IMAGE

واحد های فعال آزمایشگاه:


آزمایشگاه در ابتدا، تنها با هدف انجام ارزیابی های روان شناختی و شناختی در مورد بیماران شروع به کار نمود اما با گذر زمان و گسترش فعالیت های پژوهشگران مختلف، واحد های متفاوتی در درون آن شکل گرفتند. در سازمان پژوهشی آزمایشگاه در حال حاضر، سه واحد اصلی مشغول به کار هستند:

  1- واحد ارزیابی و باز‌توانی عصبی شناختی: این واحد با استفاده از ابزارهای کامپیوتری و دستی تولید شده در طی این سال ها در آزمایشگاه، به ارزیابی و باز‌توانی ابعاد مختلف عملکردهای مغزی مرتبط با اعتیاد می پردازد و خدمات روان سنجی به طرح های مختلف پژوهشی ارائه می نماید.

  2- واحد تصویر برداری مغزی ساختاری و عملکردی: این واحد با استفاده از دستگاه های MRI مراکز مختلف در سطح شهر تهران و کرج و تهیه تصاویر مورد نظر برای پروژه های پژوهشی در این مراکز، اقدام به تحلیل و پردازش این تصاویر در درون آزمایشگاه و تهیه خروجی های عملکردی یا ساختاری می نماید.

  3- واحد تحریک مغزی هدایت شده: این واحد با استفاده از فن آوری های نوین برای تحریک مغزی بوسیله امواج مغناطیسی یا TMS ( Transcranial Magnetic Stimulation ) و جریان های مستقیم یا tDCS ( Transcranial Direct Current Stimulation ) اقدام به مداخله در عملکرد های نواحی مختلف مغزی می نماید. تحریکات TMS بوسیله دستگاه هدایت مغزی ( Brain Navigator ) بر اساس نقشه های حاصل از تصاویر MRI عملکردی تولید شده در واحد تصویر برداری مغزی به نواحی مورد نظر در قشر مخ ارسال می شوند و این نواحی را تحریک یا مهار می نماید ( rTMS ) و هم چنین Paired TMS نیز از دستگاههایی است که برای بیوشیمی مغز در این آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.


جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمائید :
http://bcn.iums.ac.ir/browse.php?a_id=54&sid=1&slc_lang=en